2020 F2 Section One Girls Swimming Championships
                                    Results

Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points
===============================================================================
  1 Clarkstown                                                  1:49.52   40
  2 Scarsdale                                                   1:49.77   34
  3 Sleepy-Hastings-Edgemont-Irvin                              1:50.18   32
  4 Horace Greeley                                              1:50.90   30
  5 Ossining                                                    1:51.56   28
  6 Lakeland-Panas                                              1:53.30   26
  7 White Plains                                                1:54.69   24
  8 John Jay Cross River                                        1:55.53   22
  9 Briarcliff-Pville-Valh-WLake                                1:55.08   18
 10 Tappan Zee                                                  1:56.04   14
 11 Suffern                                                     1:57.19   12
 12 Eastchester                                                 1:58.31   10
 13 Ursuline                                                    1:59.46    8
 14 Rye-Rye Neck-Blind Brook                                    1:59.91    6
 15 Our Lady of Lourdes                                         1:59.95    4
 16 Harrison                                                    2:00.34    2

Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points
===============================================================================
  1 Budnik, Isabella           8 Clarkstown                     1:51.64   20
  2 Reyna, Alexa              FR White Plains                   1:54.08   17
  3 Dwyer, Grace V            JR Clarkstown                     1:54.73   16
  4 Sweeney, Kait A           FR Eastchester                    1:54.81   15
  5 Anderson, Kate E          SO SHEDI                          1:55.15   14
  6 Condon, Daniella          SO New Rochelle                   1:56.20   13
  7 Ketron, Sara J            SO BPWV                           1:59.21   12
  8 Crane, Jessica A          FR JohnJayCrossRivr               1:59.65   11
  9 Dixon, Mati               SO Tappan Zee                     1:58.52    9
 10 Tiedemann, Julie          SR Rye-Neck-BBrook                1:59.09    7
 11 Clark, Campbell U         FR Arlington                      1:59.41    6
 12 Gennarelli, Maichina      FR Yonkers                        1:59.42    5
 13 Brady, Grace C            SR SHEDI                          2:00.16    4
 14 Dougherty, Kate           JR Pelham                         2:00.70    3
 15 Rocco, Emily              SR Ossining                       2:00.80    2
 16 Gutierrez, Lucianna        8 Eastchester                    2:01.80    1

Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points
===============================================================================
  1 Jiang, Joy                SR Scarsdale                      2:04.49   20
  2 Arciniegas, Francesca     SR Clarkstown                     2:05.52   17
  3 Peng, Natalie N           JR SHEDI                          2:09.17   16
  4 Camperlengo, Gillian R    SR Ursuline                       2:09.38   15
  5 Lee, Megan                SR Scarsdale                      2:09.71   14
  6 Wang, Cindy               SO Pelham                         2:11.07   13
  7 Maierle, Lauren            8 Eastchester                    2:11.15   12
  8 Taragano, Ellie M         SO Clarkstown                     2:12.22   11
  9 Arnold, Lauren R          SR BPWV                           2:10.66    9
 10 Bondikov, Sophia           8 Harrison                       2:12.09    7
 11 Pfeiffer, Alexandra T     FR Eastchester                    2:13.06    6
 12 Brawer, Charlotte         FR Ursuline                       2:13.15    5
 13 Millet, Florence          JR SHEDI                          2:13.23    4
 14 Edwards, Madison          SR JohnJayCrossRivr               2:14.21    3
 15 Varon, Sophia             JR Roy C. Ketcham                 2:16.07    2
 16 Mackle, Ellie M           SR Rye-Neck-BBrook                2:16.22    1

Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points
===============================================================================
  1 Leonard, Delaney          JR Lakeland-Panas                   23.78   20
  2 Taylor, Jaelynn           SO New Rochelle                     23.98   17
  3 Iannetta, Ava L           SR White Plains                     24.73   16
  4 Geelen, Lente             JR Rye-Neck-BBrook                  25.00   15
  5 Tan, Marisol N            SO JohnJayCrossRivr                 25.06   14
  6 Allan, Lauren             JR SHEDI                            25.24   13
  7 Bao, Lani                  7 Tappan Zee                       25.40   12
  8 Casellas, Krystin         FR White Plains                     26.56   11
  9 Hoesterey, Kate A         JR SHEDI                            25.15    9
 10 Raath, Ella               SR Greeley                          25.49    7
 11 Nadecki, Grace K          JR Greeley                          25.56    6
 12 Byrne, Kelly P            SO Greeley                          25.63    5
 13 Barbosa, Jordan M         JR North Rockland                   25.64    4
 14 Mayerhauser, Leah E       JR Arlington                        25.70    3
 15 Hirsch, Molly             SO Suffern                          25.81    2
 16 Bernhardt, Genevieve T    JR O-L-Lourdes                      26.33    1

Event 5  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 561.80        1998 Cassandra Cardinell - Shaker, Shaker (2)
   Section 1: S 532.35        2016 Jennifer Bell, Pelham
Sect. 1 Meet: M 528.05   11/1/2015 Jennifer Bell, Pelham
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Chalfin, Madison          JR Clarkstown            278.03     518.30   20
  2 Seltzer, Maddie           SR Scarsdale             297.83     516.20   17
  3 Hill, Yasmin              SR BPWV                  275.10     465.85   16
  4 Nix, Ines                 JR JohnJayCrossRivr      234.00     457.15   15
  5 Hricay, Julia             SR White Plains          286.12     434.05   14
  6 Geary, Madison            JR JohnJayCrossRivr      212.78     426.60   13
  7 Wilkinson, Julia          FR Yorktown              259.65     414.70   12
  8 Vincent, Brennan          SR Mamaroneck            234.75     413.25   11
  9 DeLucia, Lauren           JR JohnJayCrossRivr      197.33     411.10    9
 10 Sundin, Ellie             SO Mamaroneck            229.35     400.10    7
 11 Tatarian, Kayla           SO Bronxville-Tuck       246.37     382.30    6
 12 Agdern, Sarah             FR Greeley               221.55     380.80    5
 13 Juenger, Emelyn           JR SHEDI                 210.60     377.15    4
 14 Kasulka, Michelle         SO Greeley               234.75     372.45    3
 15 Waldman, Mia              JR Rye-Neck-BBrook       203.10     366.25    2
 16 Kugelman, Amy             JR Tappan Zee            389.47     349.00    1
 17 Miller, Alyssa            SO Suffern               171.41     317.95
 18 McQuillan, Casey          SO Suffern               182.77     315.80
 19 Dsupin, Nina              FR Mamaroneck            161.03     273.30
 20 Samuels, Casey            FR Greeley               160.20     225.30
 -- O'Friel, Charlotte         7 Bronxville-Tuck       132.75         DQ

Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points
===============================================================================
  1 Jiang, Joy                SR Scarsdale                        55.84   20
  2 Arciniegas, Francesca     SR Clarkstown                       56.33   17
  3 Kung, Annabelle D         SO BPWV                             57.18   16
  4 Lind, Olivia J            SR JohnJayCrossRivr                 57.79   15
  5 Leonard, Delaney          JR Lakeland-Panas                   58.01   14
  6 Pabby, Anya               SR Scarsdale                        58.36   13
  7 Peng, Natalie N           JR SHEDI                            58.63   12
  8 Nikolic, Enza A           JR Lakeland-Panas                   59.55   11
  9 Luongo, Maya              SR JohnJayCrossRivr                 58.89    9
 10 Raath, Ella               SR Greeley                          59.00    7
 11 Stamm, Rosemary           JR Ardsley-Dobbs                    59.14    6
 12 Arciniegas, Laura         FR Clarkstown                       59.76    5
 13 Clark, Campbell U         FR Arlington                      1:00.36    4
 14 Wohl, Katharine A         SR Greeley                        1:00.84    3
 15 Maierle, Lauren            8 Eastchester                    1:00.98    2
 16 Jadot, Manon V             8 SHEDI                          1:01.07    1

Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points
===============================================================================
  1 Budnik, Isabella           8 Clarkstown                       52.34   20
  2 Tan, Marisol N            SO JohnJayCrossRivr                 54.20   17
  3 Loveless, MaryKate K      JR Fox Lane                         54.33   16
  4 Geelen, Lente             JR Rye-Neck-BBrook                  54.53   15
  5 Balachandran, Izzy        JR New Rochelle                     54.64   14
  6 Taylor, Jaelynn           SO New Rochelle                     54.79   13
  7 Brady, Grace C            SR SHEDI                            55.41   12
  8 Dougherty, Kate           JR Pelham                           55.52   11
  9 Ketron, Sara J            SO BPWV                             55.72    9
 10 Hoesterey, Kate A         JR SHEDI                            55.92    7
 11 Kung, Annabelle D         SO BPWV                             55.95    6
 12 Allan, Lauren             JR SHEDI                            56.19    5
 13 MacDonald, Kate           JR Lakeland-Panas                   56.50    4
 14 Gomez, Ivonne             SO Ossining                         56.57    3
 15 Napoli, Julia R           FR O-L-Lourdes                      56.70    2
 16 Zhu, Emma K               JR Greeley                        1:03.37    1

Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points
===============================================================================
  1 Reyna, Alexa              FR White Plains                   4:57.05   20
  2 Anderson, Kate E          SO SHEDI                          5:02.59   17
  3 Arnold, Lauren R          SR BPWV                           5:03.52   16
  4 Sweeney, Kait A           FR Eastchester                    5:13.11   15
  5 Crane, Jessica A          FR JohnJayCrossRivr               5:13.93   14
  6 Gennarelli, Maichina      FR Yonkers                        5:14.33   13
  7 Dwyer, Grace V            JR Clarkstown                     5:19.61   12
  8 Dixon, Mati               SO Tappan Zee                     5:25.50   11
  9 Eforo, Danielle           SR Scarsdale                      5:19.40    9
 10 Batelli, Brooke           SO Tappan Zee                     5:21.37    7
 11 Dennis, Kailee            FR Suffern                        5:23.51    6
 12 Loveless, MaryKate K      JR Fox Lane                       5:24.95    5
 13 Taragano, Ellie M         SO Clarkstown                     5:25.63    4
 14 Richman, Emma K           SO JohnJayCrossRivr               5:28.12    2.5
 14 Gutierrez, Lucianna        8 Eastchester                    5:28.12    2.5
 16 Carolan, Emma M           SR Tappan Zee                     5:28.93    1

Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points
===============================================================================
  1 Sleepy-Hastings-Edgemont-Irvin                              1:40.18   40
  2 New Rochelle                                                1:41.07   34
  3 Ossining                                                    1:42.08   32
  4 Lakeland-Panas                                              1:42.90   30
  5 Tappan Zee                                                  1:43.60   28
  6 Horace Greeley                                              1:44.07   26
  7 John Jay Cross River                                        1:44.71   24
  8 White Plains                                                1:44.74   22
  9 Suffern                                                     1:44.59   18
 10 Briarcliff-Pville-Valh-WLake                                1:44.75   14
 11 Rye-Rye Neck-Blind Brook                                    1:44.91   12
 12 Clarkstown                                                  1:45.11   10
 13 Eastchester                                                 1:46.59    8
 14 Harrison                                                    1:47.20    6
 15 Scarsdale                                                   1:47.51    4
 16 Our Lady of Lourdes                                         1:48.64    2

Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points
===============================================================================
  1 Zhu, Emma K               JR Greeley                          56.87   20
  2 Pabby, Anya               SR Scarsdale                        57.14   17
  3 Lind, Olivia J            SR JohnJayCrossRivr                 57.71   16
  4 Arciniegas, Laura         FR Clarkstown                       58.55   15
  5 Mora-Castillo, Isabella   JR Ossining                         59.69   14
  6 Condon, Daniella          SO New Rochelle                     59.89   13
  7 Pfeiffer, Alexandra T     FR Eastchester                    1:00.21   12
  8 Edwards, Madison          SR JohnJayCrossRivr               1:01.02   11
  9 Byrne, Kelly P            SO Greeley                          59.50    9
 10 Carolan, Emma M           SR Tappan Zee                     1:00.44    7
 11 Balachandran, Izzy        JR New Rochelle                   1:00.51    6
 12 Skoglund, Kyra P          FR Suffern                        1:00.84    5
 13 Mayerhauser, Leah E       JR Arlington                      1:00.87    4
 14 Wilkinson, Julia          FR Yorktown                       1:01.78    3
 15 Bao, Lani                  7 Tappan Zee                     1:02.17    2
 16 Bernhardt, Genevieve T    JR O-L-Lourdes                    1:05.71    1

Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points
===============================================================================
  1 Camperlengo, Gillian R    SR Ursuline                       1:07.30   20
  2 Wang, Cindy               SO Pelham                         1:07.46   17
  3 Stamm, Rosemary           JR Ardsley-Dobbs                  1:07.80   16
  4 Lee, Megan                SR Scarsdale                      1:08.37   15
  5 Casellas, Krystin         FR White Plains                   1:08.91   14
  6 Bondikov, Sophia           8 Harrison                       1:09.08   13
  7 Brawer, Charlotte         FR Ursuline                       1:09.16   12
  8 Fenton, Sophia            FR Tappan Zee                     1:10.03   11
  9 Mackle, Ellie M           SR Rye-Neck-BBrook                1:08.66    9
 10 Millet, Florence          JR SHEDI                          1:09.88    7
 11 Gerosa, Nicole            SO BPWV                           1:10.07    6
 12 Mark, Alexis L            SR Brewster                       1:10.18    5
 13 Batelli, Brooke           SO Tappan Zee                     1:10.23    4
 14 Higgins, Callie           SO Byram Hills                    1:11.03    3
 15 Nadecki, Grace K          JR Greeley                        1:11.29    2
 16 Gurden, Abigail           SO Scarsdale                      1:11.43    1

Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points
===============================================================================
  1 Clarkstown                                                  3:33.95   40
  2 Horace Greeley                                              3:37.71   34
  3 Scarsdale                                                   3:37.78   32
  4 Sleepy-Hastings-Edgemont-Irvin                              3:40.11   30
  5 Briarcliff-Pville-Valh-WLake                                3:43.72   28
  6 John Jay Cross River                                        3:44.59   26
  7 Ossining                                                    3:45.94   24
  8 Suffern                                                     3:48.81   22
  9 Rye-Rye Neck-Blind Brook                                    3:46.61   18
 10 New Rochelle                                                3:52.06   14
 11 Tappan Zee                                                  3:53.47   12
 12 Eastchester                                                 3:55.60   10
 13 Yonkers                                                     3:56.88    8
 14 Harrison                                                    3:58.28    6
 15 Arlington                                                   3:58.44    4
 16 North Rockland                                              4:00.89    2